Ako vybrať GPS navigáciu?

Nestraťte sa na dialnici ani na ceste. GPS navigácie nájdu tú najlepšiu trasu a dovedú vás do cieľa včas a bezpečne. Sú užitočné v aute, na motorke, na bicykli aj pre pešiu turistiku. Ako vybrať tú správnu GPS navigáciu?

Nestraťte sa na dialnici ani na ceste. GPS navigácie nájdu tú najlepšiu trasu a dovedú vás do cieľa včas a bezpečne. Sú užitočné v aute, na motorke, na bicykli aj pre pešiu turistiku. Ako vybrať tú správnu GPS navigáciu?

Doba čítania 10 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy navigácií

Možno máte nejakú formu navigácie vo svojom smartfóne, prečo teda kupovať GPS navigáciu? Na bicykel, motorku alebo do auta sú ideálne špeciálne GPS navigácie s množstvom funkcií a dlhou výdržou batérie. Navigáciu tiež s pokojom požičiate členom rodiny alebo kamarátovi, s mobilným telefónom sa ale budete lúčiť ťažko.

Automobilové navigácie

Veľký displej, často dotykový, pokročilá softvérová výbava a jednoduchá inštalácia na sklo alebo prístrojovú dosku. To sú priority pre automobilové GPS navigácie. Súčasťou ich balenia sú práve držiaky alebo nabíjačky. Okrem Slovenska môžu obsahovať ďalšie sady máp (Európu či svet), zvládajú plánovanie niekoľkých trás (najkratšie alebo najrýchlejšie) a dokážu spracovávať online dopravnú situáciu vrátane hustoty dopravy.

  • Veľký prehľadný displej.

  • Vrátane držiaka a nabíjačky do auta.

Navigácie do auta

Motocyklové navigácie

Zvýšená odolnosť, jasný displej a napríklad aj slúchadlo. To všetko môžete požadovať od motocyklovej navigácie. Slúchadlo bude ideálne vo chvíli, keď navigácia ponúka hlasové pokyny. Zároveň musia mať tlačidlá také veľké, aby ich bolo možné ovládať aj v motorkárskych rukaviciach.

  • Pevné prevedenie.

  • Tlačidlá situované pre manipuláciu v rukaviciach.

  • Hlasové ovládanie pomocou zabudovaného slúchadla.

GPS navigácia na motorku

Turistické navigácie

Turistické navigácie majú spravidla pevnejšiu a predovšetkým vodeodolnú konštrukciu, aby ste ich mohli používať aj v daždi. Zároveň sa sústredia na čo najpodrobnejšie mapy a môžu mať ďalšie doplnkové funkcie ako kompas alebo výškomer. Na rozdiel od automobilových modelov sú orientované na výšku - lepšie sa držia v jednej ruke. Zároveň môžu mať konektor na externú anténu, pokiaľ by ste potrebovali nájsť cestu v hustom lese alebo v jaskyni.

  • Orientované na výšku pre pohodlné držanie v ruke.

  • Spravidla pevné a vodeodolné prevedenie.

  • Niektoré modely majú konektor na externú anténu.

GPS navigácia na ruku

Cyklistické navigácie

Podobne ako chodecké modely sú aj cyklistické navigácie pevne konštruované, aby vydržali prípadný pád z bicykla. Rovnako tak obsahujú podrobnú mapu Slovenskej republiky vrátane poľných a horských ciest. Môžete si zároveň vyberať medzi čistokrvnými navigáciami a prístrojmi, ktoré vašu trasu predovšetkým zaznamenávajú. Tie nemávajú farebný displej, oproti tomu ale ponúknu množstvo fitness funkcií. Displej by ale mal byť za všetkých podmienok, predovšetkým na jasnom slnku, dobre čitateľný.

  • Pevné prevedenie, ktoré odolá aj pádu z bicykla.

  • Podrobné mapy SR vrátane poľných a horských ciest.

  • Dobre čitateľný displej aj na priamom svetle.

Cyklo navigácie

Parametre

Veľkosť displeja

Skôr než rozmery v centimetroch bude pri GPS navigácii dôležitá veľkosť displeja. Klasicky sa udáva v palcoch a jeho uhlopriečka bude najčastejšie od 3“ do 6“. Opäť bude záležať na vašich prioritách, ale na väčších displejoch mimo mapy uvidíte aj ďalšie užitočné informácie ako napríklad kompletný itinerár trasy. Rozumný kompromis budú pre väčšinu používateľov predstavovať 5“ modely.

Kvalita displeja

Okrem veľkosti displeja vás bude zaujímať aj jeho rozlíšenie. Pre veľkosť do 6“ nie je nutné Full HD ani HD. 800 × 480 pixelov bude viac ako dostačujúce, v menších rozmeroch bude dobre čitateľných aj 480 × 270 pixelov. Aby bol kvalitný displej vždy pohodlne čitateľný, hľadajte aj možnosť regulovať jas a kontrast.

Hmotnosť

Aj v tomto prípade váha úzko súvisí s veľkosťou navigácie. Väčšina navigácií však váži 200–450 gramov v závislosti od konštrukcie a použitých materiálov. Ak je prístroj ťažší, dajte si záležať na jeho upevnení, napríklad na riadidlá bicykla alebo motorky.

Napájanie a výdrž

GPS navigácie majú väčšinou integrovanú batériu, ktorá bez napájania vydrží niekoľko hodín. Automobilové navigácie vydržia až 4 hodiny, turistické až 16 hodín. Doba prevádzky závisí od množstva zobrazovaných informácií a od energetickej náročnosti displeja.

Samotné napájanie môže byť v podobe aktívneho stojanu alebo prostredníctvom napájacieho kábla.

  • Stojanček je pripevnený k palubnej doske, v ktorej je integrovaný prívodný kábel. Po zasunutí navigácie do stojanu sa sama začne automaticky nabíjať.

  • Napájací kábel je väčšinou vyvedený z automobilovej 12 V zásuvky a je najjednoduchším spôsobom, ako navigáciu nabíjať. Bohužiaľ to nie je príliš estetické riešenie, navyše kábel môže prekážať.

Na čo sa zamerať

Mapové podklady

Základom každej navigácie sú mapové podklady. Práve podľa ich kvality budete prístroj hodnotiť a taktiež vyberať. Spôsob pokrytia územia je pritom pre každého unikátny.

Peší turisti budú požadovať väčšinou len mapu Slovenska, zato však do najmenších detailov, vrátane turistického značenia alebo vrstevníc. Motorkári budú vyberať podľa svojho zamerania. Pre „cestárov“ budú dôležité klasické cesty s informáciami o doprave, crossoví jazdci budú hľadať cesty a skratky v teréne.

Cyklisti ocenia mapu so značením cyklotrás a ciest pre bežných turistov, ak by vyrazili mimo cesty. A vodiči automobilov budú potrebovať vždy čo najaktuálnejšie mapy vrátane uzávierok, a to platí aj pre zahraničie, nielen Slovensko.

Aktualizácia

Samostatnú tému predstavujú aj aktualizácie. U pokročilejších prístrojov sa môžete stretnúť s doživotným prístupom, resp. aktualizáciou mapových podkladov. Deje sa tak priemerne trikrát alebo štyrikrát do roka. Často síce prebiehajú automaticky, pred dôležitými cestami je však vždy lepšie aktualizácie kontrolovať.

Odolnosť a vodeodolnosť

Odolnosť nebudú príliš riešiť majitelia navigácií do auta. Prístroj bude totiž väčšinou pod strechou a nehrozí pád na zem. Nešetrné podmienky hrozia skôr turistickým navigáciám a modelom pre cyklistov a motorkárov.

Odolnosť konštrukcie je možné zvýšiť špeciálnymi puzdrami a fóliami na displej. Vždy ale majte na pamäti ľahké ovládanie, v niektorých prípadoch aj v rukaviciach. To isté platí aj pre vodeodolnosť, ktorá je počas výletov pešo alebo na bicykli na nezaplatenie. Aj tu môže pomôcť špeciálny obal.

Turistické navigácie s anténou

Funkcie

  • Plánovanie trasy - ide síce o základnú funkciu, ale rozhodne sa nemusí jednať len o jednu trasu z bodu A do bodu B. Pokročilejšie navigácie môžu trasu nadesignovať presne podľa vašich požiadaviek. Môžu vám vypočítať najrýchlejšiu, najkratšiu či najúspornejšiu trasu alebo jazdu mimo spoplatnených úsekov. Rovnako tak môžete zadať konkrétne body na ceste a nimi prejsť do cieľa.

  • 3D zobrazenie - táto funkcia nie je nevyhnutná, ale rozhodne prispieva k lepšej orientácii. Dokáže trojrozmerne zobrazovať rôzne objekty a terénne nerovnosti, ako sú nečakané klesania alebo stúpania, v mestách zasa môže zvýrazniť významné budovy.

  • Asistent jazdných pruhov - v mestách na kruhových objazdoch a na veľkých a mimoúrovňových križovatkách oceníte práve túto funkciu. Jasne vám povie, do akého jazdného pruhu sa máte zaradiť.

  • Upozornenie na radary - GPS navigácia s touto funkciou pracuje s dostupnou databázou radarov a včas vás na ne upozorní. Táto funkcia však nie je dostupná vo všetkých európskych krajinách.

  • Nočný režim - ide o praktickú vec, kedy sa pri jazde v noci utlmí jas a kontrast, prípadne zvolia inverzné farby. Navigácia tak namiesto bielej použije čiernu, aby vás neoslňovala.

  • Body záujmu - môžete sa stretnúť aj s označením Points of Interest. Ide o označenie dôležitých miest, ako sú napríklad čerpacie stanice, samoobsluhy, nemocnice, reštaurácie alebo kultúrne pamiatky. Pri používaní tejto funkcie však buďte rozvážni v samotnom jej nastavení. Oceníte ju síce na neznámom mieste, ale tam, kde to poznáte, vás môže toto upozorňovanie obťažovať.

  • Bluetooth - vďaka tejto technológii môžete k navigácii pripojiť svoj mobilný telefón a využívať ju ako hands-free. Môžete tak pohodlne volať a telefón si „požičia“ integrované reproduktory a mikrofón z navigácie. Počas hovoru tak nebudete musieť vziať prístroj vôbec do ruky.

  • Wi-Fi - tento modul využijete predovšetkým pre pripojenie k internetu. Môžete potom jednoducho aktualizovať mapy, pridávať obľúbené body záujmu alebo komunikovať so svojim smartfónom. Z neho si napríklad pošlite do navigácie obľúbenú trasu alebo čokoľvek ďalšie.

  • RDS-TMC - zložitá skratka pochádza zo spojenia anglických slov Radio Data System – Traffic Message Channel. Špeciálna anténa dokáže zachytiť informácie o aktuálnej dopravnej situácii v reálnom čase, to znamená predovšetkým kolóny, uzávierky alebo obchádzky a nehody. Podľa situácie potom sama zvládne upraviť trasu. V niektorých prípadoch hlásia dokonca poveternostné podmienky alebo prítomnosť radarov na vašej ceste.

  • DVB-T - ak sa na ceste nudíte, oceníte DVB-T tuner, vďaka ktorému môžete naladiť televízne vysielanie. V takom prípade len pozor, aby vás program nerozptyľoval od riadenia.

  • Hlasové ovládanie - služba, ktorú nájdete predovšetkým u pokročilejších zariadení. Vďaka nej nemusíte do navigácie ručne zadávať cieľ cesty - bude vám stačiť ho vysloviť. Pri výbere sa uistite, že navigácia podporuje slovenčinu.

  • Prehrávač hudby a videa - ďalšia doplnková funkcia, ktorá vám má spestriť cestu. S ňou si môžete púšťať rádio, obľúbenú hudbu stiahnutú na flashdisk alebo video s obľúbeným seriálom. Záleží len na kapacite navigácie alebo na tom, či má prístroj USB konektor.

  • Čítačka pamäťových kariet a SIM kariet - slot pre pamäťové karty je nevyhnutnosť vo chvíli, keď využívate podrobné mapové podklady pre viac štátov. Rovnako tak miesto využijete pre multimediálne súbory, ako sú videá a hudba. Na SIM karte oceníte možnosť dátového pripojenia.

Držiak na navigáciu

Najčastejšie otázky