Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa GPS navigácie

Ako vybrať GPS navigáciu

Pred výberom GPS navigácie si ujasnite, k čomu a ako budete chcieť prístroj používať. Hľadáte navigáciu do auta, alebo na turistiku? Budete sa pohybovať len po Slovenskej republike, po celej Európe, alebo cestujete ešte niekam ďalej? Navyše nezáleží len na technických parametroch, s navigáciou si musíte porozumieť.

Rychlé odkazy:

 

Mapy

Skôr ako začnete uvažovať nad konkrétnou značkou či dokonca modelom navigácie je dobré zamyslieť sa nad tým, kam budete najčastejšie cestovať. Výrobcovia navigácií predávajú svoje produkty s rôznymi balíčkami mapového pokrytia. Balík máp pokrývajúcich celú Európu a prístup k ich aktualizáciám je to najhodnotnejšie, čo kupujete. Kým pri západných krajinách sa zväčša o detailnosť obávať netreba, pri krajinách východného bloku sa kvalita pokrytia výrazne líši. Firmy, ktoré ponúkajú okrem hlavného balíka aj samostatné mapy krajín od svojich lokálnych partnerov sú zárukou dobrej voľby.

Displej

Displej navigácie nie je iba sprostredkovateľom veľmi dôležitých vizuálnych informácií o trase vedúcej k cieľu vašej cesty, ale je aj najdôležitejším ovládacím prvokom väčšiny modelov automobilových navigácií. Veľký displej je lákavý, prístroje s väčším displejom majú výhodu v tom, že pri navigácií vidíte väčšiu časť mapy a máte tak lepší prehľad o tom čo všetko sa práve nachádza vo vašom okolí, pri tranzite z mesta do mesta a hlasovej navigácii ho však priveľmi nevyužijete. Dobrá navigácia vás nasmeruje hlasovými povelmi nielen pri prejazde križovatkami, ale aj pri zaraďovaní do jazdných pruhov. Niektoré navigácie zachádzajú ďalej.

Spolupráca s počítačom

Väčšina prístrojov spolupracuje s počítačom - či už pri plánovaní trás a ich sťahovaní z navigácie do počítača, alebo pri aktualizácii informácií o hoteloch, čerpacích staniciach alebo umiestnení kamier a radarov. Nie každý softvér je však lokalizovaný a prehľadný. Ak plánujete prepájať navigáciu s počítačom, nezabudnite preskúmať ako na tom váš favorit je.

Funkcie za príplatok

Prístroje však dokážu viac ako iba vytýčiť trasu z bodu A do bodu B. Prostredníctvom TMC prijímača dokážu z FM vysielania zachytiť informácie o obchádzkach, zápchach a výlukách, aby vás navigovali automaticky cez obchádzku. Niektoré zariadenia sa dokážu pripojiť na internet, aby podľa informácií ktoré zozbierali od iných vodičov určili, ktorou cestou je vhodné vydať sa v konkrétny časový úsek dňa. Novinkou sú funkcie, ktoré sledujú ako ekologicky jazdíte. Pomôžu vám vyhodnotiť vaše návyky a poradia vám, ako jazdiť efektívnejšie.

Multimédia a doplnkové funkcie

Pridanou hodnotou dnešných automobilových GPS navigácií je podpora rôznych multimediálnych formátov.  Najčastejšie sa stretnete s možnosťou prehrávania hudby vo formáte .mp3 alebo prehliadania .jpg obrázkov. Niektorí výrobcovia zachádzajú v podpore multimediálneho obsahu ešte ďalej a tak ich produkty umožňujú prehrávať video najbežnejších formátov, niektoré navigácie majú zabudovaný tuner pre príjem signálu digitálnej televízie a dokonca sa v GPS navigáciách pre automobily začínajú presadzovať prvé hry. 

Držiak

Hoci sa tak nemusí zdať, ale držiak pomocou ktorého sa navigácia uchytí na čelné okno auta je jedným z prvkov, ktoré najvýraznejšie ovplyvňujú komfort používania GPS navigácie. Držiak je dôležitým medzikusom, ktorý určí komfort pri používaní a vašu bezpečnosť v prípade kolízie. Upevňuje sa zväčša na čelné sklo alebo mriežku ventilácie. Aktívne držiaky so zabudovaným systémovým konektorom vás odbremenia od každodenného pripájania a odpájania káblikov. Ak je možné držiak pohodlne po každej jazde skryť, nebude lákadlom pre zlodejov. 

 

Autor: Presne.sk - Patrik Kimijan

Porovnať gps navigácie